Przekładniki prądowe IBZ 12b
ZASTOSOWANIE
Przekładniki prądowe, wsporcze, jednofazowe o izolacji żywicznej typu IBZ 12b i IBZ 17b służą do zasilania przyrządów pomiarowych, oraz obwodów zabezpieczeniowych urządzeń elektroenergetycznych o najwyższym napięciu dopuszczalnym sieci do 12 kV (IBZ 12b), 17,5 kV (IBZ 17b) i częstotliwości 50 Hz.
Zakres prądów pierwotnych: od 5 do 800 A.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
- małe gabaryty,
- szerokość przekładnika umożliwiająca montaż przy odległości między fazami t =150 mm,
- bardzo niski poziom wyładowań niezupełnych zapewnia trwałość izolacji i niezawodność pracy.
WARUNKI PRACY
Przekładniki przeznaczone są do pracy w urządzeniach wnętrzowych w warunkach klimatów umiarkowanych, tropikalnych oraz agresywnych warunkach środowiskowych. Dzięki zwiększonej wytrzymałości na probiercze napięcie udarowe i zwiększoną znamionową wytrzymałość cieplną przekładniki mogą pracować na wysokościach do 2600 m n.p.m. Długotrwały prąd cieplny i granice uchybów w kl. 0,5 przekładnika odpowiadają rozszerzonemu zakresowi prądowemu dla 120% × Ipn.
BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA
Przekładniki prądowe w izolacji żywicznej typu IBZ 12b i IBZ 17b są jednofazowymi transformatorami małej mocy pracującymi w warunkach zbliżonych do stanu zwarcia, przetwarzającymi prąd pierwotny płynący w obwodzie o wysokim potencjale na prąd wtórny o niskim potencjale, przy zachowaniu wymagań jeżeli chodzi o klasę dokładności.
Podstawowe elementy konstrukcyjne to: uzwojenie pierwotne, uzwojenie lub uzwojenia wtórne, rdzeń lub rdzenie magnetyczne, oraz stalowa podstawa. Cała konstrukcja jest hermetycznie zalana żywicą epoksydową. Do odlewu żywicznego przykręcona jest stalowa podstawa. W odlewie zalane są płytki zaciskowe z przyłączonymi do nich wyprowadzeniami uzwojeń wtórnych. W zależności od wykonania wyprowadzenie zacisków wtórnych jest możliwe od góry lub spodu podstawy.
Normy:
- PN-EN 60044-1
- IEC 60044-1
- GOST 7746-89
- DIN/VDE 0414 Teil 1/01.94
|