Przekładniki ziemnozwarciowe IFW
ZASTOSOWANIE
Przekładniki ziemnozwarciowe, trójfazowe o izolacji żywicznej typu IFW. z dzielonym rdzeniem służą do zasilani obwodów prądowych zabezpieczeń ziemnozwarciowych w sieciach średniego napięcia o częstotliwości 50 [Hz].
Pełnią funkcję ochronną sieci i urządzeń elektroenergetycznych od skutków zwarć doziemnych. Zakres znamionowych prądów pierwotnych ziemnozwarciowych: 0,1¸150 [A].
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
- reagowanie na składową zerową prądu (prąd ziemnozwarciowy) już od bardzo małych wartości rzędu 0,1 A,
- współpracuje z przekaźnikami zabezpieczeń ziemnozwarciowych dowolnego typu (np. Rigx-10, UPZ-12M, UPZ-12 M/B) jak również z najnowszymi zabezpieczeniami elektronicznymi,
- wymiary montażowe umożliwiają zamienność z przekładnikiem ziemnozwarciowym typu IO1s (dotychczas produkowanym przez ABB Zwar S.A.), jak również tego typu przekładnikami innych firm,
- przekładnik z rdzeniem dzielonym umożliwia montaż na kablach elektroenergetycznych już zainstalowanych, jak również będących obecnie w eksploatacji,
- łatwy montaż i demontaż,
- wyposażony fabrycznie w specjalne uzwojenie dodatkowe, służące do sprawdzania poprawności działania zestawu: przekładnik + zabezpieczenie, bez konieczności stosowania wymuszenia prądowego po stronie pierwotnej przekładnika.
WARUNKI PRACY
- Przekładnik ziemnozwarciowy przeznaczony jest do pracy w urządzeniach wnętrzowych w warunkach klimatu umiarkowanego. Najniższa temperatura transportu i przechowywania 243 K (-30oC).
BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA
W przekładnikach ziemnozwarciowych typu IFW z dzielonym rdzeniem na toroidalnym dzielonym rdzeniu nawinięte są dwa uzwojenia. Uzwojenie zabezpieczeniowe połączone jest z zaciskami 1S1 - 1S2, przeznaczone jest do zasilania przekaźnika zabezpieczenia ziemnozwarciowego, natomiast drugie przyłączone do zacisków 2S1 - 2S2 jest uzwojeniem dodatkowym służącym do sprawdzenia zestawu przekładnik + zabezpieczenie bez konieczności stosowania wymuszenia prądowego po stronie pierwotnej przekładnika ziemnozwarciowego (Uwaga! Podczas normalnej pracy przekładnika uzwojenie wtórne 2S1 – 2S2 pozostawić otwarte). Tak uzwojony rdzeń jest następnie zalany kompozycją epoksydową, która stanowi izolację główną przekładnika. Przekładnik nie ma uzwojenia pierwotnego, a w warunkach eksploatacyjnych są nim trzy kable elektroenergetyczne jednofazowe (o maksymalnej średnicy zewn. Ć 48 mm każdy) lub jeden kabel elektroenergetyczny trójfazowy (o maksymalnej średnicy zewn. Ć 105 mm), położony współśrodkowo względem otworu w przekładniku ziemnozwarciowym. W momencie wystąpienia składowej zerowej prądu (zwarcia doziemnego) w uzwojeniu 1S1-1S2 pojawi się prąd proporcjonalny do prądu zwarciowego w obwodzie pierwotnym zasilający obwód prądowy przekaźnika zabezpieczenia ziemnozwarciowego.
Normy:
|